Wolontariat

Wolontariat dla rezerwatu BEKA

Wolontariat był i jest nieocenioną formą pomocą w realizacji ochrony rezerwatu Beka. Aktualnie większość prac związanych z działaniami ochronnymi realizowana jest przez podmioty zewnętrzne, jednak pomoc wolontariuszy nadal jest nieodzowna.

Zakres pracy wolontariuszy

• proste prace techniczne
• organizacja wydarzeń i stoisk
• prace z zakresu monitoringu
• dokumentacja fotograficzna, wideo i inna
• ptasie interwencje
• OTOPatrol dla rezerwatu Beka

Praca wolontariuszy przy realizacji działań ochronnych polega przede wszystkim na wykonywaniu prostych, ale czasochłonnych zadań technicznych – naprawa infrastruktury wypasowej (ogrodzeń) i konserwacja infrastruktury turystycznej. Niekiedy także konieczne jest przeprowadzenie ręcznych zabiegów ochronnych, zwłaszcza w miejscach, gdzie prace maszynowe nie mogą być zrealizowane lub tam, gdzie potrzebna jest precyzja właściwa rękom ludzkim. Do tego typu zadań należą: wykaszanie roślinności przy rowach melioracyjnych i na ścieżce dydaktycznej czy usuwanie pojedynczych nalotów drzew i krzewów.
Innym ważnym działaniem, powtarzanym cyklicznie, jest akcja sprzątania terenu rezerwatu. To jedyna okazja do wejścia na część rezerwatu, która nie jest udostępniona turystycznie. I choć sprzątanie powtarzane jest od kilku lat, to śmieci nie brakuje…

Poza zadaniami wymagającymi siły fizycznej, w pracach biura i rezerwatu potrzebne jest też zaangażowanie organizacyjne. W rezerwacie i wokół niego organizowany jest szereg imprez o charakterze edukacyjnym i promocyjnym, które pomagają nam trafić z przekazem o potrzebie ochrony Beki do większej liczby ludzi. Takimi wydarzeniami są m.in. Europejskie Dni Ptaków czy pikniki tematyczne organizowane na terenie Trójmiasta i okolicy. Przy takich okazjach niezbędne jest przygotowanie stanowisk wystawowych, prezentacja zebranych na nich materiałów i prowadzenie konwersacji z zainteresowanymi działalnością OTOP-u czy funkcjonowaniem rezerwatu.


Ponadto zachęcamy wolontariuszy do tworzenia kroniki i dokumentacji rezerwatu. Zdjęcia, nagrania wideo, czy nawet spisane emocje towarzyszące zwiedzaniu Beki i podglądaniu jej przyrody, posłużą do popularyzowania rezerwatu jako elementu ochrony przyrody wybrzeża i idei ochrony przyrody w ogóle.


Tym, którzy jednak zdecydowanie pewniej czują się w terenie proponujemy udział w monitoringu środowiska w rezerwacie. Monitoringiem objęte są występujące w rezerwacie ptaki, zmiany poziomu wód oraz pogoda. Monitoring ornitologiczny wiąże się z przebywaniem w terenie, niekiedy w trudnych warunkach pogodowych. Rejestracja zmian hydrologicznych i meteorologicznych odbywa się z pomocą odpowiednich urządzeń – istnieje jedynie konieczność systematycznego odbierania zebranych przez nie danych i ich opisanie.

Ptasie interwencje, czyli reagowanie na zdarzenia z udziałem ptaków wymagających pomocy, to kolejne pole działania wolontariuszy. W tego typu sytuacje zaangażowane jest niewystarczające, jak na rosnące potrzeby, grono osób, które poświęcają swój czas, aby dotrzeć i pomóc poszkodowanemu ptakowi. Zapraszamy do poszerzenia tej grupy uczynnych ludzi, co pozwoli swoistą siecią wolontariuszy objąć region. W ten sposób łatwiej i szybciej będziemy mogli reagować na kryzysowe sytuacje.

Nowym wyzwaniem jest stworzenie dla rezerwatu społecznego OTOPatrolu, którego zadaniem jest monitorowanie ruchu turystycznego w rezerwacie, prowadzenie edukacji w terenie oraz reagowanie na zachowania w rezerwacie zakazane. To zadanie, które  wdrażamy od maja 2019 r. Nasze OTOPatrole pojawiają się w rezerwacie na razie w każdą sobotę i niedzielę. Łatwo poznać uczestników patroli po koszulkach i kamizelkach z logo OTOP i logo rezerwatu. Jeśli ich spotkacie – porozmawiajcie, zawsze można dowiedzieć się czegoś ciekawego o Bece. A może sami staniecie się częścią zespołu OTOPatrolu dla Beki. Zapraszamy!

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do kontaktu i wypełnienia kwestionariusza wolontariusza Beki